آموزش جامع افزودن فونت فارسی به قالب وردپرسی

معمولاً فونت هایی که در قالب های وردپرسی مورد استفاده قرار می گیرند از نوع انگلیسی هستند . و برای کلمات و متن های فارسی اصلاً مناسب نیستند . هنگامی که با استفاده از این فونت ها متنی را به فارسی تایپ کرده و یا اینکه کلمات و عبارات منوها، سایدبار و یا سایر بخش های وبسایت خود را به فارسی بر می گردانید. نمای بسیار زشتی به سایت شما می دهند . اینجاست که استفاده از یک فونت فارسی زیبا و حرفه ای الزامی می شود .

البته از بین تمام فونت های انگلیسی بهترین فونت برای زبان فارسی فونت tahoma هست که بطور پیشفرض در اکثر قالب ها و افزونه های وردپرسی وجود دارد.

در گذشته تنها راه افزودن فونت های دلخواه فارسی به قالب مورد نظر استفاده از کدنویسی css و بصورت دستی بود. و این امر برای کسانی که به کدنویسی آشنایی نداشتند کاری مشکل و گیج کننده بود. و به همین علت افراد بسیاری از خیر این کار می گذشتند.

اما امروزه افزونه هایی برای وردپرس طراحی شده اند که به شما این امکان را میدهند که بدون نیاز به دانش کدنویسی و یا انجام کارهای پیچیده از فونت های فارسی بسیار زیبا در قالب وبسایت خود استفاده نمائید. و زیبایی و جذابیت وبسایت خود را با استفاده از فونت های فارسی چندبرابر کنید.

سه روش برای اضافه کردن فونت دلخواه به قالب سایت تون وجود داره که به تفصیل خدمت تون شرح می دهیم .

روش اول: اضافه کردن فونت به قالب وردپرس بصورت دستی:

در این بخش از پایگاه دانش وردپرس سبز می خواهیم شما را با وارد کردن فونت دلخواه به کد نویسی قالب آشنا کنیم تا بتونید هر نوع فونتی را به دلخواه در قالب وردپرسی خود وارد کنید  پس با ما همراه باشید .

ابتدا فونت موردنظر خود را از گوگل جستجو کنید . فونت  شما باید دارای پسوند اصلی ttf باشه . سپس با ابزارهای مختلف در سطح وب می تونید جستجو کنید تا پسوندهای دیگر فونت مثل eot و woff را هم دانلود کنید . برای تغییر پسوند فونتها می تونید تو اینترنت جستجو کنید و مثلاً سرچ کنید تبدیل فونت ttf به woff  ویا تبدیل فونت ttf به eot به سادگی می تونید پسونت فونت ها  رو بدست بیارید .

بعنوان نمونه ما فونت yekan رو برای دانلود قرار داده ایم . شما می توانید فونت های مورد نظر خودتون رو تو اینترنت جستجو کنید و فونت دلخواه خود رو دانلود کنید

خب برای شروع کار وقتی که فونت های مورد نظر خودتون رو از اینترنت دانلود کردید .سپس وارد هاست خود بشید و یک پوشه با نام font در داخل پوشه قالب خود ایجاد کنید و فونت های yekan.ttf ، yekan.woff و yekan.eot  در پوشه فونت که داخل قالب خودتون ایجاد کردید رو آپلود نمایید .

خب حالا بعد از این کار شما باید  کد زیر رو توی قسمت style.css قالب کپی کنید

@font-face {
font-family: ‘BYekan’;
src: url(‘fonts/BYekan.eot?#’) format(‘eot’),
url(‘fonts/BYekan.woff’) format(‘woff’),
url(‘fonts/BYekan.ttf’) format(‘truetype’);
}
body{
font-family:BYekan;
}

حالا توی بخش style.css قالب جستجو کنید و هر جایی که مثلاً مشاهده کردید که جلوی font-family فونت دیگر مثلاً tahoma نوشته شده اون رو به فونت دلخواه خودتون مثلاً  BYekan تغییر بدید . همین !!

حالا اگه سایت تون رو دوباره مشاهده کنید می بینید که تمام فونت های قالب به فونت مورد نظر شما تغییر پیدا کرده .

روش دوم : با استفاده از ابزارهای موجود در خود قالب

در بعضی از قالب ها امکان اضافه کردن فونت به داخل قالب توسط خود برنامه نویس اضافه شده و شما فقط فونت مورد نظر خود تون رو انتخاب می کنید و در نهایت روی گزینه ایجاد تغییرات کلیک می کنید . مثل قالب آوادا یا قالب be می تونید وارد بخش تایپوگرافی قالب بشید و در اونجا فونت مورد نظر خود رو وارد کنید .

روش سوم : استفاده از افزونه برای تغییر فونت قالب

تو این قسمت از پایگاه دانش وردپرس سبز ما ۳ افزونه بسیار کاربردی را به شما معرفی کرده و نحوه استفاده از این افزونه ها را به شما آموزش می دهیم.

 افزونه فونت ماندگار :

شما با استفاده از این افزونه می تونید فونت مورد نظر خودتون رو به آسانی تغییر بدید.

دانلود کنید : افزونه فونت ماندگار

افزونه فونت ماندگار
در افزونه فونت ماندگار شما به راحتی می توانید فونت مورد نظر خود را از لیست کشویی انتخاب کنید . و سپس ذخیره تغییرات رو بزنید . فونت مورد نظر شما به راحتی در کل سایت تغییر می کند .

افزونه  use any font :

با استفاده از این افزونه فوق العاده حرفه ای هم می تونید فونت دلخواه خودتون رو تغییر بدهید و فونت قالب سایت خودتون رو  سفارشی سازی کنید .

خب برای استفاده از این افزونه ابتدا آن را از همین جا دانلود کرده و سپس نصب کنید .

دانلود کنید : افزونه تغییر  فونت  use any font

بعد از دانلود و نصب افزونه موردنظر منویی در قسمت راست پیشخوان شما ظاهر می شود . مثل تصویر زیر

افزونه تغییر فونت قالب use any font
همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید بعد از اینکه بر روی Use Any Font A کلیک می کنید کادر مستطیل شکلی ظاهر می شود که از شما کلید api key  برای فعالسازی می خواهد برای بدست آوردن کلید api key بر روی لینک  here در زیر همین کادر کلیک کنید سپس تصویر زیر ظاهر می گردد :
افزونه تغییر فونت قالب use any font
برای بدست آوردن کلید API ابتدا میله لغزان سبز رنگ رو به سمت چپ بکشید . تا به حالت رایگان افزونه برسید . ملاحظه خواهید کرد که افزونه اطلاعاتی از قبیل نام و نام خانوادگی و آدرس ایمیل از شما می خواهد  بعد از اینکه این اطلاعات را وارد کردید بر روی دکمه submit  کلیک کنید  .

مشاهده می کنید که افزونه طبق تصویر فوق کلید API  مختص شما را تولید کرده و شما می توانید اون رو وارد تنظیمات افزونه کنید .

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید بایستی بر روی لینک verify کلیک کنید تا امکان افزودن فونت برای شما فراهم گردد .

حالا برای آپلود فونت های مورد نظر خود باید بر روی گزینه Add Font کلیک کنید . با کلیک بر روی این گزینه تصویر زیر ظاهر می گردد .

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می فرمایید ابتدا نام فونت مورد نظر خود را وارد می کنید و سپس فایل فونت خود را با یکی از پسوندهای woff ، ttf و otf وارد کرده و در نهایت بر روی گزینه upload کلیک می کنید .با این روش فونت دلخواه شما به برنامه اضافه گردیده و می توانید از فونت دلخواه خود استفاده کنید .

حالا برای اینکه فونت مورد نظر شما در تمام تگ ها نمایش داده بشه بر روی assign font کلیک کنید . و سپس تیک تمام تگ ها و کلاس ها را بزنید تا فونت مورد نظر شما در تمام بخشها اعمال شود . مانند تصویر زیر :

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می فرمایید . ابتدا فونتی رو که در بخش قبلی آپلود کردید تمامی تگ هایی که می خواهید فونت مورد نظر شما اعمال بشه رو تیک بزنید.

در قسمت custom elements در بخشهایی که فونت مورد نظر شما اعمال نگردیده کلاس مورد نظر خود را در داخل فیلد وارد نموده و در پایان کار بر روی  assign font کلیک کنید تا فونت شما بر روی آن قسمت ها هم اعمال گردد.

افزونه persian font :

ابتدا افزونه مورد نظر را از لینک زیر دانلود کرده و سپس نصب نمایید .

دانلود کنید : افزونه تغییر فونت قالب persian font

بعد از اینکه افزونه را دانلود و در هاست خود آپلود و نصب کردید در بخش پیشخوان وردپرس شما گزینه ای با عنوان فونت پارسی اضافه می گردد . مانند تصویر زیر


بصورت پیشفرض یکسری از فونتها در تنظیمات خود افزونه موجود هست مثل فونتهای home ، kodak ، titr ، hamid و yekan که می توانید از این فونتها در قالب سایت خود از آنها استفاده کنید . در صورتیکه بخواهید از این فونتها در قالب خود استفاده نمایید. کافیست طبق راهنمای خود افزونه در بخش font name نام فونت مورد نظر خود وارد کرده و سپس بر روی ذخیره تغییرات کلیک کنید .

در صورتیکه بخواهید فونت های دیگری غیر از فونت های موجود در افزونه وارد برنامه کنید ابتدا بایستی در بخش پیشخوان وردپرس خود بر روی افزودن فونت کلیک کنید طبق تصویر زیر :

فونت مورد نظر خودتون رو که قبلاً آماده کردید و در کامپیوترتون ذخیره کردید رو از  choose file و با پسوند zip یکی از پسوندهایی که افزونه پشتیبانی می کند وارد افزونه نمایید . سپس بر روی افزودن فونت کلیک کنید .

خواهید دید که فونت مورد نظر در بخش های مختلف قالب قرار گرفته است . و از این طریق هم می توانید فونت قالب خود رو تغییر بدید .

امیدواریم این آموزش هم بتونه مشکل تغییر فونت قالب رو برای  شما حل کرده باشه .

 

 

 

 

 

بازدیدها: ۱۵۸

دوست خوبم لطفا با ثبت نظرات خود ما را در کامل تر کردن وردپرس سبز یاری فرمائید.

  پیگیری پاسخ های داده شده به این دیدگاه  
اشاره به موضوع